وبلاگ نوشت های محمدرضا عاشوری

نوشته های محمدرضا عاشوری

کتاب گران است، گران

دم ظهر رفته بودم بانک، گفتم یه سر برم ببینم مجله داستان خرداد اومده. البته ۹۹ درصد میدونستم که هنوز نیومده، همینجوری از سر بیکاری رفتم. حالا اون که نیومده بود هیچی، داشتم به این فکر میکردم دو سری قبلی که این مجله رو خریدم از قیمت حدود ۸ تومن قیمتش رسیده به ۱۲ تومن. یعنی ۵۰ درصد افزایش قیمت. البته دم عید گفته بودن اسفند و فروردین رو یکی میکنن، مجله کمی قطور تر شده بود پس طبیعی بود که قیمتش از ۸ بشه ۱۲. ولی اردیبهشت که قطرش معمولی بود باز همون ۱۲ تومن شده بود. خرداد رو باید دید که چقدر شده، هنوز نخریدم.
بعدش یه کار دیگه داشتم انجام دادم گفتم برم یه سر کتاب فروشی فرازمند یه نگاهی به کتاب ها بندازم. تو کتاب فروشی انقدر گرم بود که آدم بخار پز میشد. (ما تو گیلان به علت رطوبت هوا معمولا بخار پز میشیم، بقیه پخت ها اینجا کمتره). مدت مدیدی هست که دوست دارم کتاب بینوایان رو بخرم و بخونم، یه دو جلدی دیدم برای نشر هرمس بود، چون سلفون کشیده بود و قیمتش رو روی جلد پیدا نکردم از خانم فروشنده ای که اونجا بود پرسیدم قیمت این دو جلدی چنده؟ فرمودن ۱۴۰ هزار تومن!! برای من که ۱۴۰ تومن اصلا معقول به نظر نرسید. واقعا چرا ۱۴۰ تومن؟ نمیدونم این قیمت گذاری ها دقیقا از چه سیاستی پیروی میکنه. کاغذ گرونه؟ نشر چشمه کتاب میخری، معلوم نیست کاغذش از این کاغذ کاهی هاست چیه، من در موردش تحقیق نکردم اگه کسی میدونه بهم بگه ، به هر حال قیمت کتاباش همون قیمت کاغذ معمولیه(از این سفیدا) . ناشر یا نویسنده میخوان با یه کتاب  میلیاردر بشن؟  نمیدونم واقعا، باید یه تحقیقی بکنم که دقیقا از روی چی قیمت کتاب ها رو تعیین میکنن. کتاب n صفحه ای هر نشری با نشر دیگه قیمتش فرق میکنه. 
چه کمکی ، چه امتیازی در نظر گرفته شده که مردم به سمت کتاب و کتاب خوانی رو بیارن؟ با گرون کردن کاغذ و کتاب میخوان این کار رو بکنن؟ به هر حال راه های جایگزین دیگه ای برای کتاب خریدن هست، من همیشه چیزی برای خوندن پیدا میکنم، فقط منظورم اینه که چرا کتاب هم داره میره هم ردیف کالاهای لوکس و لاکچری؟ چند وقت دیگه حتما بینوایان با آپشن تغییر رنگ جلد و باند خربزه ای در میاد قیمت یه میلیون تومن برای اونهایی که دوست دارن کتاب های لاکچری بخونن.
من همیشه از قیمت کتاب ها ناراضی بودم، همیشه قیمت کتاب ها چند قدم از جیبم جلوتر بود. حالا کاری به اینکه چی چاپ میشه، چی چاپ نمیشه، و چقدر از کتاب رو سانسور میکنن نداریم. متاسفانه اعتراضی هم در این زمینه انجام نمیشه. الان یکی میاد میگه واقعا الان مشکل کشور ما قیمت کتابه؟

بحران کاغذ و قیمت واردات آن و نیز هزینه های سنگین ظاهر کتاب از علل اصلی است. البته اخیرا اعلام شد که کاغذ جزء کالاهای مشمول حمایت قرار خواهد گرفت. 
یعنی شما میفرمایی این قیمت ها منصفانه است؟
اتفاقا مشکل کشور ما دقیقا قیمت کتابه. البته یکی از مشکلات کشور ما بهتره بگیم
آخ اگه همه کتاب خون بودن. همه دنبال فهمیدن بودن. چی میشد وضعیت این کشور
در موردِ موردِ خاصِ مجله‌ی داستان باید بگم به خاطر مدیریت جدید اصلاح طلبانه که کلاً معتقدن همه چیز باید گرون باشه! نگاهِ سرمایه‌داری!

در مورد کاغذهای نشرچشمه باید بگم که اینها کاغذهای روسی سبک هستن، که چون کاغذ کیلویی خریداری میشه، ارزون‌تر تموم میشن و در نهایت قیمت کتاب رو هم ارزون‌تر می‌کنن یا به عبارت بهتر جلوی گرون‌تر شدنش رو می‌گیرن.

در موردِ کلیتِ گرون شدن کاغذ هم که گویا مافیاست و درگیری مافیاها سرِ واردات. وگرنه ما چرا باید مشکلِ کاغذ داشته باشیم.

در مورد مجله داستان چی بگم؟ راه حل تحریم این مجله است که ما ایرانی ها فقط تو تحریم شدن خوبیم کلا تحریم کردن بلد نیستیم. الان مثلا همینو بکنن ۵۰ تومن مردم بیشتر میرن میخرن.والا این کاغذ روسی که میگی هم که باز همون قیمته تقریبا من فرق چندانی نمیبینم. شاید خوب دقت نکردم. مافیا رو نمیدونم، هرچی هست خر تو خره معلوم نیست چجوری قیمت گذاری میشه
با توجه به آشنایی اندکی که با بازار نشر دارم باید بگم که انتشاراتی ها واقعا چاره ای جز گران تر کردن کتاب ها ندارند مگر آنکه گران شدن کتاب ها ناشی از طرح های گرافیکی پر زرق و برق رنگی و مانند آن باشد
به نظر من علاوه بر  کتاب خون ها باید یه انتشاراتی ها هم بیشتر رسیدگی بشه. مشکل من اینه نه تنها اقدامی عملی برای ترویج کتاب و کتاب خوانی صورت نمیگیره بلکه با گرون کردن کتاب خیلی ها توانایی خریدن کتاب رو حتی از دست میدن. شما در نظر بگیر کارگری رو که به کتاب علاقه داشته باشه. الان شاید قیمت خیلی از کتاب ها مزد یک روز کار کردنش باشه‌. خب این ادم میاد کتاب بخره؟
بله. درسته منظورم همین بود. البته اخیرا اعلام شد که کاغذ در سبد یارانه قرار گرفته/ امیدوارم درست بشه
کاغذ ها همه وارداتی است و قبلا هم که یارانه کاغذ زیاد بود، به دلایلی مانند فساد برخی انتشاراتی ها و ... این مسئله را برداشتند. 
امیدوارم حمایت کنه دولت
درست میگید واقعا قیمت کتاب گرون شده .. از چه سیاستی هم پیروی می کنه معلوم نیست .. هر چی هست به دلار ربط داره ... 
به هرچی ربط داشته باشه نباید انقدر گرون باشه
روزنامه هم گران است:

نوشته امروز اطلاعات

به اطلاع خوانندگان و علاقه‌مندان همیشگی اطلاعات می‌رسانیم، مسئولان روزنامه اطلاعات هم‌راستا و هم‌نظر با عامه مردم همواره تلاش می‌کنند تا این کالای فرهنگی را که میوه باغ آگاهی و اطلاع‌رسانی است، با کمترین بهای ممکن عرضه کنند تا آحاد مردم به‌ویژه اهالی فرهنگ و اندیشه، که در زمره اقشار متوسط به پایین اقتصادی هستند، برای بهره‌مندی از آن در مضیقه نباشند. بنابراین در دوره‌های دشوار افزایش هزینه‌ها، روزنامه اطلاعات معمولاً تا آخرین روز ممکن در برابر موج افزایش قیمت‌ها مقاومت می‌کرد و آخرین روزنامه‌ای بود که تن به افزایش بها می‌داد.

اینک نیز، مدتهاست بهای کاغذ، فیلم، زینک، مرکب و سایر اقلام صنعت چاپ و نشر افزایش یافته و سایر هزینه‌های سربار نیز بر روزنامه فشار فزاینده آورده است و اصرار ما بر مقاومت در برابر افزایش قیمت، به حدی است که ما سالیانی است بهای روزنامه را افزایش نداده‌ایم تا جایی که بهای کاغذ باطله (یا روزنامه‌های برگشتی) در بازار از بهای روزنامه بیشتر شده است و بیم آن می‌رود که علیرغم همه زحمات نمایندگی‌های روزنامه در سراسر کشور و موزعان دلسوز، برخی سودجویان روزنامه را قبل از رسیدن به دست خواننده، به بازار کاغذ‌ بازیافتی عرضه کنند. بنابراین برای پیشگیری از رخ‌دادن چنین اتفاقی که مصداق تبذیر است و برای جبران بخشی از هزینه‌های کاغذ خام، چاره و گریزی ندارد جز آنکه از روز شنبه روزنامه را در تهران و البرز با بها ۱۰۰۰ تومان و در سایر استانها با قیمت ۵۰۰ تومان عرضه کند. لازم به ذکر است برای احترام به خوانندگان وفادار و مشترکان روزنامه، بهای روزنامه برای مشترکان، تا پایان دوره اشتراک کماکان نرخ سابق است و شامل افزایش نمی‌شود.

بار دیگر از همه یاران و خوانندگان وفادار روزنامه سپاسگزاریم و انتظار داریم با تداوم حمایت از روزنامه خودشان، همچون همیشه ما را در ادامه این مسیر یاری رسانند.

«روزنامه اطلاعات»

تام حرفشو پیش میکشی خلفا بانگ برمیدارن که شما یه کافه میری فلان تومن می‌خوری میای بیرون یا واسه جوجه و کوبیده و کله‌پاچه فیسار قدر پول میدی بعد واسه کتاب این‌طوری می‌گی...
همانا اینان گاوند :))
هم ولایتی هستید...
متشکرم منباب نقد خواندنی تان.
خیلی هم عالی.
متشکرم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
#این وبلاگ شامل نوشته هایی است که ممکن است با فکر یا بدون فکر و از روی احساسات نوشته شده باشند.هدف بهتر شدن است و حرکت رو به جلو. همین و بس.
#در وبگردی هایم دنبال مطالب نابی هستم که چیزی به من اضافه کند.
#مطالب همه وبلاگ هایی که دنبال میکنم را میخوانم.
#تبادل لینک را دوست دارم و علاقه مندم که با وبلاگ های خوب رفت و آمد وبلاگی داشته باشم.

#برای تبادل لینک لطفا از لینک زیر استفاده کنید :
https://goo.gl/p9hWTp
Designed By Erfan Powered by Bayan